Zmień kolor: [1] [2]

Komunikacja miejska w dniu meczu Hiszpania-Włochy 10.06.2012 r.

W niedzielę, 10.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 18:00 na stadionie Arena Gdańsk w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk.

Ogólne zmiany w ruchu
Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 10:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. „nowej” Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA. Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem „Złota Karczma” wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach). Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 207, 232 i 256
Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny.


Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej
Od godz. 14:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli „Jana z Kolna”.

W tym czasie:
•    Tramwaje linii 8 zostaną skierowane - w obu kierunkach - na trasę objazdową: Jelitkowo - Zaspa - Opera - Zwycięstwa - Dworzec Główny - Stogi Plaża.
•    Do godz. 14:00,  linia tramwajowa 14 funkcjonuje na stałej trasie, natomiast między godz. 07:00 a 14:00 częstotliwość kursów tej linii zostanie zwiększona do co 10 minut. Od godz. 14:00 tramwaje linii 14 zakończą kursowanie, a rozpoczyna funkcjonowanie linia 10 na trasie zmienionej:
Siedlce - Dworzec Główny - Zwycięstwa - Opera - Hallera - Brzeźno - Nowy Port Oliwska.
•    Z uwagi na rozkład świąteczny, linie 4 i 7 w tym dniu nie funkcjonują!
Od godz. 14:00 do godz. 19:00 ze zwiększoną częstotliwością będą kursowały tramwaje linii 5 (Strzyża - Hallera - Brzeźno - Nowy Port)
Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy.  Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion
SKM
Od godz. 13:10 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 22:30 będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.
Specjalna linia tramwajowa 60

Od godz. 14:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Jana z Kolna - Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.
Tramwaje tej linii będą kursowały nawet co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: „Stocznia SKM” (w obu kierunkach), „Stocznia Północna” (w obu kierunkach), „Twarda” (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!
Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańcow Letnicy

Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od godziny 14:00 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do przystanku „PGE Arena Gdańsk” w Letnicy. Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana „wahadłowo” tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach „Wyzwolenia”, i „Śnieżna”.
Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion Expo.

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R

W dniu 10.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport - Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek „P+R Auchan” - zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.

Od godz. 14:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii „P+R”, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej („P+R Łostowicka/Armii Krajowej”) oraz na parkingu CH Auchan („P+R Auchan”).
 
Trasa linii nocnej N6

W nocy 10/11.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30),  autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa - Hallera - Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).  

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych
Również w dniu 10.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, komunikacja miejska organizowana przez ZTM Gdańsk zostanie zasilona dodatkowymi kursami:


Linie tramwajowe
Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy.  Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku „Brama Oliwska” specjalne kursy na liniach:

2 do Łostowic Świętokrzyskiej
2 do Oliwy przez Zaspę
3 do Brzeźna
3 do Stogów przez Przeróbkę
6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne

Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:
•    N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
•    N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
•    N6 w obu kierunkach z  Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)
Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.
Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli „Łostowice Świętokrzyska”, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:
•    N1 do Oruni Górnej
•    N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn
•    N13 do Olimpijskiej.

Sprawdź bieżącą sytuację komunikacyjną na www.ztm.gda.pl

Stanowisko ds. Nadzoru Ruchu - 517-697-292

Data publikacji: 09.06.2012 09:43
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk