Zmień kolor: [1] [2]

Baw się z głową!

W Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie rusza projekt Safe Games – kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przeciwdziałanie przemocy oraz promocja bezpiecznych zachowań. Wolontariusze rozdadzą ponad 100 000 prezerwatyw i ulotek informacyjnych oraz miejskich przewodników – jak bezpiecznie świętować Mistrzostwa Euro 2012.

Projekt Safe Games gościł już na największych imprezach sportowych na świecie, poczynając od zimowej Olimpiady w Salt Lake City, a kończąc na zimowej Olimpiadzie w Vancouver. Organizacja masowych imprez sportowych zawsze pociąga za sobą szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem kibiców. Ryzyko wzrasta, kiedy weźmiemy pod uwagę duże ilości spożywanego alkoholu, poczucie anonimowości w tłumie, czy atmosferę rywalizacji. Częściej niż zazwyczaj dochodzi także do przypadkowych kontaktów seksualnych, co może doprowadzić do zakażenia wirusem HIV lub chorobami wenerycznymi.

Projekt Safe Games został powołany do życia przez organizacje rządowe (Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Główny Inspektorat Sanitarny) oraz pozarządowe. Wolontariusze wspierani przez Superbohaterów akcji (m.in. Kapitana Kondoma) będą rozdawać kibicom prezerwatywy, ulotki informacyjne oraz przewodniki – jak bezpiecznie bawić się podczas EURO 2012.

„Żadne działania prewencyjne nie są w stanie całkowicie zapobiec używaniu substancji psychoaktywnych przez uczestników imprez masowych. Miasta goszczące kibiców piłki nożnej powinny więc, zamiast zdawać się tylko na policję, zainwestować w redukcję szkód. Wolontariusze mają tu do odegrania ważną rolę, bo to właśnie młodzi ludzie najskuteczniej dotrą do swoich rówieśników” – uważa Kasia Malinowska- Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej, Open Society Foundations.

Tomasz Małkuszewski, przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS dodaje „Safe Games Polska to przedsięwzięcie na wielką skalę. Partnerzy skupieni wokół konsorcjum na co dzień zajmują się rozwiązywaniem problemów społecznych w różnych częściach Polski. Mimo to, znaleźli czas na to by się zjednoczyć i działać wspólnie, aby te mistrzostwa uczynić bezpieczniejszymi i tym samym lepszymi. W ramach projektu Safe Games będzie prowadzona akcja informacyjna na temat bezpieczniejszych zachowań związanych z przyjmowaniem narkotyków i piciem alkoholu, ale również wiele innych zagadnień jak restrykcyjne prawo narkotykowe w Polsce, bezpieczeństwo osób homoseksualnych czy problem nielegalnego handlu ludźmi”.

Data publikacji: 09.06.2012 10:54
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk