Zmień kolor: [1] [2]

Pierwszy mecz EURO 2012 w Gdańsku - podsumowanie

Remisem 1:1 zakończył się wczorajszy pojedynek Hiszpania – Włochy, czyli pierwszy mecz Turnieju EURO 2012 w naszym mieście. Obserwowało go prawie 40 tys. kibiców na stadionie i kolejne 20 tys. w Strefie Kibica. W śród nich blisko 12 tysięcy stanowili Hiszpanie, a 6 tysięcy - Włosi. Po zakończeniu meczu zabawa przeniosła się do centrum miasta, gdzie trwała niemal do białego rana.

Dziś rano członkowie Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego analizowali scenariusz wczorajszych wydarzeń w mieście. Efektem tego będą drobne modyfikacje dotyczące m.in. organizacji ruchu wokół stadionu przed kolejnym meczem.

W dniu wczorajszym bramy stadionu otwarto punktualnie o godz. 15.00. Komunikacja miejska sprawnie i bez problemów dowiozła kibiców Areny Gdańsk. Na stadionie było łącznie 38 869 kibiców. Mecz rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 18.00 i zakończył o 20.01. Po spotkaniu kibice przy pomocy tramwajów, autobusów i  kolejek SKM pojechali do centrum oraz na lotnisko. O 20.22 stadion był już pusty. Maksymalny czas oczekiwania na kolejki SKM i tramwaje wynosił kilkanaście minut.

W Strefie Kibica na Placu zebrań ludowych mecz Hiszpania – Włochy oglądało ok. 23 tys. kibiców. Transmisję drugiego ze spotkań –  meczu Irlandia – Chorwacja rozgrywanego w Poznaniu - śledziło ok. 8 tys. kibiców. Dodatkową atrakcją wczorajszego wieczoru w Strefie był koncert I Blame Coco, który oglądało 8 tys. osób.

Przed wczorajszym meczem Strefa Kibica zapełniała się bardzo szybko – przepustowość bram to 401 osób na minutę. Łącznie przez Strefę przewinęło się wczoraj ok. 41 tys. osób, a od początku Turnieju w sumie 88 tys.

Nad bezpieczeństwem kibiców na stadionie, w Strefie Kibica i na ulicach miasta czuwało łącznie 1500 funkcjonariuszy policji, w tym patrole z Hiszpanii, Włoch i Niemiec, a także 110 funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Miasto patrolowały też 2 śmigłowce. Choć kibice bawili się do późnych godzin nocnych, policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń.

Od wczesnych godzin rannych we wszystkich wyznaczonych punktach na terenie miasta kibicom pomagało 260 wolontariuszy. Spotkać można ich było m.in. na dworcach, lotnisku, w punktach informacyjnych w centrum miasta, oraz na parkingach Park&Ride na al. Armii Krajowej i przy centrum handlowym Auchan. Jako tłumacze pomagali również w przychodniach i na komisariatach.

Dodatkowo wolontariusze ustawieni zostali w okolicach dworca SKM Politechnika, przystanku tramwajowego Traugutta i Galerii Bałtyckiej by wskazywać kibicom drogę do stadionu.
Niezwykły ruch panował wczoraj również na gdańskim lotnisku. W Rębiechowie wylądowało 131 samolotów, z czego 31 czarterów i 39 samolotów klasy bussines jets.

Dzięki pracującym non stop w Gdańsku 13 ekipom sprzątającym (łącznie blisko 150 osób), Gdańsk nie tonie w śmieciach. Wczoraj z terenu miasta wywieziono aż 24 tony nieczystości, z samego Głównego Miasta ok 13 toni! To absolutny rekord - na co dzień z rejonu Głównego Miasta wywożonych jest ok. 6 ton śmieci, podczas imprez masowych np. otwarcia Jarmarku św. Dominika - ok. 8-9 ton.

Wczoraj największym problemem dla ekip oczyszczających było dotarcie między godz. 14.00 a 16.30 na ul. Długą i Długi Targ. Tłum bawiących się tam kibiców był tak gęsty, że niemożliwe było wjechanie na ulice specjalnymi wózkami do sprzątania. Miejsca zostały jednak oczyszczone - w tym wypadku sprawdziła się metoda oczyszczania ręcznego.

Wśród śmieci wywożonych z Głównego Miasta królują szklane butelki oraz... szklanki i szklane kufle wynoszone przez kibiców z restauracji i pozostawiane potem w każdym możliwym miejscu.

Data publikacji: 11.06.2012 13:58
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk