Zmień kolor: [1] [2]

Wizyta osób niewidomych w Strefie Kibica

W ramach Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej współfinansowanego przez UEFA realizowany jest projekt udostępnienia Turnieju dla osób z niepełnosprawnościami (Respect Inclusion). Jednym z elementów projektu jest rozegranie przedmeczu przez dwie drużyny niewidomych piłkarzy, który odbędzie się na gdańskiej Arenie. Drużyny przyjadą do Gdańska z Chorzowa i Wrocławia.

Zanim dojdzie do meczu przedstawiciele obu drużyn odwiedzą Strefę Kibica w Gdańsku. Grupa będzie liczyć około 30 osób, w przedziale wiekowym od 19 do 30 lat. Zawodnicy – kobiety i mężczyźni - niewidomi i słabo widzący, przyjadą do Strefy Kibica ze swoim ambasadorem Jos é Torresem.

Zawodnicy przyjadą do Strefy Kibica 22 czerwca 2012 r. około godz. 15.30. Program wizyty przewiduje oprowadzenie gości po terenie strefy, a około godz. 16.00 pojawią się na scenie, gdzie Jos é Torres oraz trener drużyny zaprezentują piłkarzy, opowiedzą o całym przedsięwzięciu oraz o Stowarzyszeniu Cross które reprezentują. Poza tym opowiedzą na czym polega mecz piłkarski w wykonaniu osób niewidomych oraz dokonają zapowiedzi meczu na Gdańsk Arena, który odbędzie się przed meczem ćwierćfinałowym. Piłkarze zaprezentują na scenie swoje umiejętności techniczne, a przed sceną grupa piłkarzy wykonają podania oraz rzuty karne. Występ na scenie przewidziano na około 20 minut.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS powstało w 1991 roku. Prezesem organizacji jest Piotr Dukaczewski – wielokrotny Mistrz Polski oraz dwukrotny mistrz świata w szachach. Główny celem statutowym Stowarzyszenia jest propagowanie i rozwijanie kultury fizycznej oraz sportu wśród niewidomych i słabo widzących zarówno dzieci jak i dorosłych. Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski i zrzesza obecnie ponad 3000 członków w 32 jednostkach terenowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Kluby mieszczą się we wszystkich większych miastach Polski i prowadzą swą działalność na terenie całego kraju.

W każdej jednostce terenowej Stowarzyszenia działają sekcje sportowe, w których odbywają się zajęcia i treningi, podczas których pod okiem instruktorów i trenerów zawodnicy podnoszą swoje kwalifikacje, by najlepsi z nich mogli następnie reprezentować klub na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Ambasadorem z projektem UEFA Euro 2012TM Respect Inclusion został Jos é Torres, który od tej pory pełnił funkcję Ambasadora Piłki Nożnej Osób Niewidomych. Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat mieszka na stałe w Polsce. Torres to założyciel pierwszej w naszej kraju orkiestry salsowej. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Caf é i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.

Ambasador projektu UEFA EURO 2012TM Respect Inclusion Roman Kosecki zaprasza do kibicowania podczas meczów pokazowych w których wezmą udział zawodnicy Olimpiad Specjalnych i CROSS.

Data publikacji: 22.06.2012 08:15
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk