Zmień kolor: [1] [2]

Sytuacja po ostatnim meczu Euro 2012 w Gdańsku

W piątek 22 czerwca zakończył się ostatni mecz Euro 2012 w Gdańsku. Na Arenie Gdańsk spotkały się ze sobą drużyny Niemiec i Grecji. Stadion wypełniony był niemal do ostatniego miejsca - rozgrywkę oglądało 39 263 tys. kibiców. 17 tys. widzów przewinęło się przez Strefę Kibica na Placu Zebrań Ludowych. W szczytowym momencie w Strefie mecz oglądało 10,5 tys. widzów. Spotkanie zakończyło się po 92 minutach gry. Po kolejnych kilkunastu minutach ostatni kibice opuścili stadion.

Łącznie do Gdańska na wczorajszy mecz przyjechało ok. 30 tys. fanów piłki z Niemiec i Grecji. Przylecieli 13 czarterowymi samolotami oraz m.in. specjalnym pociągiem z Berlina, także składami z innym polskich miast.

Większość kibiców wróciła do domów bezpośrednio po meczu.

Po północy ze stacji Gdańsk Główny odjechały 4 specjalne pociągi do Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Do dyspozycji podróżnych zarezerwowany był też dodatkowy skład pociągu IC zestawiony z 10 wagonów przystosowanych do komunikacji międzynarodowej, który w razie potrzeby mógł być uruchomiony do Niemiec. Ostatecznie jednak nie został on użyty.

Do godz. 2:00 z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy do Niemiec i Grecji odleciało kilkanaście samolotów czarterowych.

Komunikacja
Po zakończeniu meczu na kibiców na przystanku SKM Stadion Expo czekały 4 składy pociągów mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Po pierwszych odwozach kolejki jeździły wahadłowo co kilkanaście minut, tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy kibice opuścili teren wokół stadionu.
 
Na opuszczających Strefę Kibica, przy Bramie Wyżynnej czekało 20 składów tramwajowych mieszczących łącznie 4 tys. osób, a na przystankach autobusowych przy Dworcu Głównym PKP czekało 19 autobusów przegubowych i 1 standardowy.

Z większą częstotliwością jeździły też linie tramwajowe i autobusy nocne.

Wykorzystanie parkingów „Park & Ride”: Auchan 30%, Armii Krajowej 35%.

Bezpieczeństwo
Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwało ponad 1800 policjantów. Funkcjonariusze byli obecni na terenie całego miasta, w okolicach stadionu i Strefy Kibica, kierowali ruchem na głównych skrzyżowaniach, zabezpieczali drogi dojazdowe oraz okolice obiektu. Służbę pełnili również policjanci kryminalni, którzy po cywilnemu patrolowali miasto.

Polscy funkcjonariusze byli wspierani przez patrole policjantów z zagranicy, przestrzeń powietrzną nad miastem patrolował śmigłowiec. Wczoraj na ulicach Gdańska można było spotkać przede wszystkim funkcjonariuszy z Niemiec. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów.

Wczorajszy mecz – zarówno na stadionie, jak i w centrum miasta - zabezpieczało też 300 strażaków i 95 Strażników Miejskich.

Sprzątanie
Łącznie ok. 150 ton śmieci wywieziono tylko z terenu Głównego Miasta od rozpoczęcia UEFA EURO 2012 w Gdańsku. Swoisty rekord padł po spotkaniu Hiszpania-Irlandia, kiedy to z Centrum sprzątnięto ok 20 ton nieczystości! (w zwykły dzień wywożonych jest ok 3-4 ton, w dzień podczas którego odbywa się impreza masowa – ok. 8 ton). Po spotkaniu Hiszpania-Włochy z Głównego Miasta uprzątnięto ok. 13 ton.

Łącznie z terenu całego miasta od początku turnieju uprzątnięto ok. 250 ton śmieci.

Wśród nich przeważały butelki i puszki po alkoholach i napojach oraz szklanki i kufle z pubów i restauracji, które kibice zabierali ze sobą i po opróżnieniu zostawiali na ulicach i ławkach.

Informacja turystyczna
Od rozpoczęcia turnieju z punktów Informacji Turystycznej w Gdańsku skorzystało już 25 tysięcy osób (to dwukrotnie więcej, niż odwiedziło punkty IT w ciągu całego czerwca ubiegłego roku).

Byli to głównie kibice z Polski, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii, a także z Włoch, Chorwacji i Szwecji. Byli też „zwykli” turyści, którzy przyjechali do Gdańska w celach typowo turystycznych – nie związanych z EURO - głównie z Niemiec i Skandynawii.

Najczęściej zadawane pytania:
•    Jak dotrzeć na Arena Gdańsk?
•    Jak dotrzeć do Strefy Kibica?
•    Gdzie można zjeść coś typowo polskiego?
•    Jak dojechać na lotnisko/ do centrum miasta (zależnie od punktu)?
•    Gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy/ tramwajowy?
•    Gdzie mieści się mój hotel/ hostel itp. ?
•    Gdzie można przechować bagażu?
•    Gdzie można wypożyczyć auto, aby pojechać na wycieczkę po Polsce?
•    Co można zwiedzić podczas pobytu w Gdańsku i w Polsce?
•    Co umożliwia Karta Turysty?

W punktach Informacji Turystycznej zdarzały się także pytania nietypowe, np. czy jeśli wejdę do Strefy Kibica, to muszę zostać do końca czy mogę wyjść kiedy chcę? Czy macie w Polsce jakąś walutę?

Zaskoczeniem dla wielu kibiców był fakt, że podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy zajmuje ponad 6 godzin. Wiele osób pytało także, gdzie można kupić koszulkę lokalnej drużyny piłkarskiej. Do IT przychodzili też kibice, którzy nie zarezerwowali wcześniej noclegu i potrzebowali pomocy w tej kwestii.

Najwięcej turystów odwiedzało punkty Informacji Turystycznej w godzinach 10 – 16. Potem zainteresowanie było znacznie mniejsze.

Badanie SCORE
W piątek zakończyło się w Gdańsku badanie zadowolenia kibiców w ramach projektu Spectator Consumer Research (SCORE).
Według międzynarodowej ekipy badaczy opinii publicznej SCORE, podczas pierwszych dwóch tygodni EURO 2012 napłynęli do Gdańska goście z Irlandii (32%), Polski (30%), Hiszpanii (11%) i Niemiec (5%). Badacze ze Sport Business School w Finlandii, Arcadia University (USA) oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przebadali ponad 950 gości w Strefie Kibica (Fan Zone) i centrum miasta w Gdańsku i Sopocie. Wstępne wyniki wskazują, że statystyczny kibic wydał w Gdańsku średnio 4552 zł na zakwaterowanie, 1698 zł na jedzenie i napoje, 620 zł na bilety, 399 zł na zakupy i pamiątki piłkarskie oraz 2982 na rozrywkę oraz inne towary i usługi w Gdańsku.

W Projekcie Badawczym Euro 2012 Polska-Ukraina zbierane były opinie kibiców we wszystkich Miastach-Gospodarzach Turnieju. Badanie prowadzone było w dniach 10-22 czerwca 2012 r.


Kolejne wyniki badań EURO 2012 w Gdańsku:
•    80% kibiców to mężczyźni; 57% uważa się za pasjonatów piłki nożnej; 43% ma wyższe wykształcenie. Średni wiek badanych kibiców to 31 lat.
•    Przyjezdni przebywali w Polsce średnio 7,6 doby, głównie w hotelach, na kwaterach i kempingach. Średnia wielkość grup przyjezdnych stanowiła 5 osób.
•    9% kibiców miało kogoś z rodziny lub bliskiego znajomego występującego na EURO. Kibice ci nazywani są Watching Friends and Relatives (WFRs), czyli Krewni i Znajomi Kibice.
•    Niewielu (13.6%) przybyszy na EURO 2012 brało udział w EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii; 6% było na Mistrzostwach Świata FIFA w RPA.
•    Niemal wszyscy (93%) ocenili ogólną atmosferę w Gdańsku jako doskonałą lub bardzo dobrą; 83% postrzegało Gdańsk jako bardzo bezpieczny. Ogromna większość (88%) respondentów poleciłaby Gdańsk znajomym jako cel urlopu.
•    Niemal 25% mieszkańców Gdańska podczas  EURO 2012 gościło w swoich domach rodzinę lub znajomych.
•    Niemal 22% Polaków zrezygnowało z urlopu poza krajem, by zostać w Polsce podczas mistrzostw.

Badacze SCORE zapowiadają, że w nadchodzących dniach zostaną opublikowane kolejne raporty w miarę, jak setki danych od kibiców na Ukrainie zostanie zebranych i wprowadzonych do bazy danych. Dzięki temu będzie można porównać i zestawić dane o konsumpcji kibiców przyjezdnych w Polsce i na Ukrainie, oraz porównać zachowania konsumpcyjne na EURO 2008 i 2012.

Projekt EURO 2012 SCORE otrzymał wsparcie organizacji pozarządowej Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z siedzibą w Gdańsku.

Data publikacji: 23.06.2012 13:11
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk