Zmień kolor: [1] [2]

Śladami bursztynu po Gdańsku

Warto odwiedzić Gdańsk, by przemierzyć bursztynowy szlak po mieście. Oto jego kolejne etapy:

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwarciem wystawy "Polskie klejnoty morza" w 2000 r. zainaugurowało działalność nowego oddziału - Muzeum Bursztynu, które znajdzie już wkrótce siedzibę w Zespole Przedbramia. Obecnie w Ratuszu Głównego Miasta prezentowane są zbiory znanego bursztynnika Lucjana Myrty. Jego autorska kolekcja jest jedną z największych na świecie. Prezentowane prace to zarówno miniaturowe, jak i olbrzymie formy, w których zastosowano wszelkie techniki sztuki bursztyniarskiej: intaglio, eglomisée, intarsje, płaskorzeźbę i rzeźbę. Jednym z najpiękniejszych eksponatów jest największa na świecie, wykonana w jednej bryle bursztynu (2,5 kg) rzeźba "Akt kobiecy wg A. Rodina". Wystawa ta to wspaniały początek kolekcji muzeum. Muzeum gromadzi zarówno dzieła sztuki dawnej, jak i współczesnej oraz okazy przyrodnicze.

Muzeum Bursztynu - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Zespół Przedbramia ulicy Długiej, tel. (+48 58) 301 47 33, www.mhmg.gda.pl. Godziny zwiedzania:

 • poniedziałek nieczynne
 • wtorek 10.00-15.00 dzień wolnego wstępu; wstęp co pół godziny (zgodnie z Art. 10.2, ustawy o Muzeach z dnia 21 listopada 1996, zaktualizowanej 29 czerwca 2007 roku, do zwiedzania udostępnione są jedynie wystawy stałe Muzeum Bursztynu, tj: Bursztyn w przyrodzie, Sztuka dawna, Rzemiosło, Biżuteria Współczesna, Antresola, Sala Sądowa)
 • środa - sobota 10.00-16.00
 • niedziela 11.00-16.00

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało stałą wystawę "Z bursztynem przez tysiąclecia". Składa się ona z dwóch części: bursztyn w przyrodzie i bursztyn w kulturze. Zwiedzający mogą zapoznać się z pochodzeniem bursztynu, jego odmianami, obejrzeć zabytki bursztynowe oraz przedmioty związane z bursztyniarstwem począwszy od paleolitu poprzez starożytność, średniowiecze, aż po czasy współczesne. W muzeum można też uczestniczyć w pokazie dawnej obróbki bursztynu, zapoznać się mapą szlaków bursztynowych Starożytnej Europy.

Muzeum Archeologiczne, ul. Mariacka 25/26, tel.(+48 58) 322 21 00, www.archeologia.pl. Godziny zwiedzania:

 • w sezonie: wtorek - piątek 9.00-17.00, sobota - niedziela 10.00-17.00
 • poza sezonem: wtorek, czwartek, piątek 8.00-16.00, środa 9.00-17.00, sobota - niedziela 10.00-16.00

Muzeum Inkluzji w Bursztynie mieszczące się na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie działa jedyna na świecie Katedra Bursztynu, prezentuje najdawniejsze ślady życia zatopione w bryłkach bursztynu w postaci inkluzji. Uczestnicy mają możliwość obejrzenia najpiękniejszych okazów inkluzji i wyrobów z bursztynu, pokazu slajdów, wysłuchania pogadanki na temat historii "bałtyckiego złota".

Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Uniwersytet Gdański, Gdynia, al. Piłsudskiego 46, tel.(+4858) 523 66 66, www.muzeum.gda.pl. Godziny zwiedzania: 9.00-17.00


Kościół św. Brygidy pochodzący z przełomu XIV i XV w. wszedł do historii w sierpniu 1980 r. podczas strajków robotniczych. Surowe wnętrza świątyni wzbogaci w przyszłości wyjątkowe dzieło sztuki: monumentalny bursztynowy ołtarz. Ołtarz o wysokości 11 m i szerokości 6 m będzie miał formę tryptyku z obrazem Matki Boskiej Świata Pracy w centralnej części. Obraz ten jest reprodukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Upamiętniać ma 28 robotników, którzy zginęli w grudniu 1970 r. Przyozdobiony będzie w sukienkę z mlecznobiałego bursztynu i korony z jasnożółtych bursztynów. Sam ołtarz będzie tworzył kształt lilii nawiązujący do kształtu gotyckiej lilii heraldycznej. Na nastawie ołtarza umieszczone będą sceny z życia gdańszczan, a centralne miejsce zajmie złocone tabernakulum w kształcie kuli. Obecnie podziwiać można w kościele fragmenty tworzonego ołtarza oraz wspaniałą bursztynową monstrancję.

Kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17, tel. (+4858) 301 31 52, www.brygida.gdansk.pl.


Pracownie i galerie bursztynu

Gdańsk słynie z wielu renomowanych warsztatów bursztyniarskich usytuowanych w większości w pięknych kamieniczkach na gdańskiej starówce. W niektórych turyści mają okazję przyjrzeć się procesowi obróbki kamienia i powstawania biżuterii bursztynowej. Zachęcamy do odwiedzenia licznych ekskluzywnych galerii i małych sklepów jubilerskich oferujących wyroby z bursztynu: piękną biżuterię, eleganckie bibeloty, lampy, których witrażowe abażury mienią się wszystkimi barwami jantaru, małe souveniry, które stanowić będą miły upominek lub pamiątkę z bursztynowego Gdańska.

Letni Festiwal Bursztynu podczas Jarmarku św. Dominika

Wśród wielu imprez kulturalnych i plenerowych tradycyjnego sierpniowego jarmarku organizowanego zgodnie ze średniowieczną tradycją jest też dzień, którego głównym bohaterem jest gdański skarb - bursztyn. Wystawy, atrakcyjne konkursy, własnoręczne wykonywanie biżuterii bursztynowej według indywidualnych pomysłów, prezentacje, pokazy mody "bursztynowej" i obróbki "dobrego kamienia" oraz kramy gdańskich bursztynników to doskonała okazja do zabawy i zakupu pięknej pamiątki z bałtyckiego złota. Tradycją już stały się happeningi, podczas których powstają dzieła wzbogacające później zbiory Muzeum Bursztynu. Takimi nietypowymi eksponatami są dwa najdłuższe na świecie naszyjniki, guzik o średnicy 31 cm i wadze 1,5 kg, ułożony z jasno-żółtych i prześwitujących kształtek naturalnego bursztynu i bursztynowa bransoleta składająca się z 210 okienek, które swoimi kompozycjami z bursztynu i drutu wypełniali goście Dnia Bursztynu 2003 r.

Jarmark św. Dominika (początek sierpnia) - ulice i place gdańskiej starówki. Termin i program kolejnego jarmarku w kalendarzu imprez: www.gdansk.pl.


Bursztynowe targi

Każdego, kto zamierza zawitać do Gdańska wiosną namawiamy, by odwiedzić pawilony targowe podczas corocznej wielkiej imprezy poświęconej bursztynowi. Już od dziesięciu lat Międzynarodowe Targi Gdańskie organizują Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. To największa na świecie impreza targowo-wystawiennicza poświęcona klejnotowi Bałtyku. Targom towarzyszą: Galeria Projektantów, Galeria Jubilerska, Galeria Paleontologiczna i seminaria naukowe oraz międzynarodowy konkurs na projekt biżuterii z bursztynem Elektronos? 2004 i Wzorniczy Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis m.in. w kategorii na Komplet Biżuterii z Bursztynem. Wielkim osiągnięciem dziesięciu edycji AMBERIF jest wprowadzenie bursztynu na artystyczne i wzornicze salony świata. O zawrót głowy przyprawić mogą prezentowane na targach cuda wyczarowane z jantarowego złota w dawnym i awangardowym stylu. Naszyjnik z nie szlifowanych kamieni na zgrzebnym szarym sznurku, wielki, mieniący się bursztyn misternie oprawiony w srebro i zawieszony na jedwabnej chuście lub eleganckiej szyfonowej wstążce, skórzany wisior lub damska torebka zdobione pięknym złocistym kamieniem, zaskakujące efekty łączenia bursztynu z innymi minerałami: turkusami, perłami, koralami, przeplatanymi kostkami czy krążkami srebra - długo można wymieniać. Zapraszamy na tę bursztynową "ucztę".

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF:

 • Międzynarodowe Targi Gdańskie, ul. Beniowskiego 5, tel. (+4858) 554 92 00
 • termin i program kolejnej imprezy: www.mtgsa.pl.

Międzynarodowe targi Ambermart, www.stolicabursztynu.gdansk.gda.pl.


Opuszczających Gdańsk turystów bursztynowy szlak powiedzie do pobliskich: Elbląga, Malborka i Jantara, gdzie przygody z jantarem ciąg dalszy...

 • Muzeum Miejskie w Elblągu - ekspozycja "Bursztyn w Średniowieczu" - wykopaliska osady Truso - IX w.
 • Zamek Krzyżacki w Malborku - wystawa "Dzieje Bursztynu" i największa w Polsce kolekcja arcydzieł sztuki bursztyniarskiej.
 • Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze - doroczna letnia impreza plenerowa (www.polawianiebursztynu.pl)
Ostania modyfikacja: 04.02.2013 13:14
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk