Zmień kolor: [1] [2]

Niemcy zamieszkali w Gdańsku

Największym na świecie jumbo jetem przyleciała do Gdańska w poniedziałek piłkarska reprezentacja Niemiec. Trzy godziny później trenowała na stadionie przy ul. Traugutta w obecności ponad 11 tys. kibiców.

Punktualnie o godz. 15.05 Boeing 747 – 800 linii Lufthansa dotknął kołami powierzchni lotniska im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie. Pachnący jeszcze farbą krążownik przestworzy (to jego pierwsza podróż w Europie, wcześniej leciał tylko raz z Frankfurtu do Waszyngtonu) przywiózł faworytów UEFA Euro 2012. Pierwsi w drzwiach samolotu pojawili się prezydent Niemieckiej Federacji Piłkarskiej (DFB) Wolfgang Niersbach oraz trener reprezentacji Joachim „Jogi” Loew. Za nimi gęsiego po schodkach na czerwony dywan zeszła cała drużyna.

Na gości czekały władze miasta Gdańska i województwa pomorskiego: prezydent Paweł Adamowicz, zastępca prezydenta Andrzej Bojanowski, wojewoda Ryszard Stachurski oraz marszałek Mieczysław Struk. Pomorski ZPN reprezentował prezes Andrzej Szczepański, Gdańską Radę Sportu jej przewodniczący, prof. Wojciech Przybylski. Uściski dłoni były mocne, słowa powitania przyjacielskie, wielu gości mówiło po polsku „Dzień dobry”.  – Serdecznie witamy, czujcie się jak u siebie w domu – mówił prezydent Adamowicz.

Goście szybko wsiedli do czekającego nieopodal autokaru (wymalowane na nim hasło na UEFA Euro 2012 brzmi: „Krok po kroku do wielkiego celu”), bo spieszyli się do hotelu Dwór Oliwski. Musieli garnitury szybko zmienić na dresy, bo o godz. 18.00 rozpoczynali trening na ul. Traugutta.

Stadion MOSiR już dawno nie przeżywał takiego oblężenia. Dla ponad 11 tys. ludzi była to prawdopodobnie  jedyna okazja zobaczenia z bliska gwiazd europejskiego futbolu. – Ale było super. Udało mi się nawet zdobyć autograf Lukasa Podolskiego – cieszył się pan Sebastian z Gdańska.

W programie oficjalnego treningu reprezentacji Niemiec nie było spotkania z kibicami, ale pochodzący z Polski Podolski i Miroslav Klose, a także Per Mertesacker dali się namówić fanom i po zajęciach rozdawali autografy i pozowali do zdjęć. Podolski, który obchodził akurat 27.urodziny usłyszał z trybun gromkie 100 lat, na płocie zawisła także flaga z napisem „Lukas wszystkiego najlepszego”.

Oprócz Podolskiego największe poruszenie wśród – zwłaszcza żeńskiej - części publiczności wywoływali Bastian Schweinsteiger i Mesut Oezil. – Bastian jest świetny – wzdychała nastolatka.

Ponad 3 tys. biletów rozdanych zostało w szkołach, Domach Dziecka i innych placówkach publicznych. Młodzi kibice z wypiekami na twarzy oglądali popisy gwiazd Realu Madryt, Borussi Dortmund, Bayernu Monachium, Arsenalu Londyn. Niemcy czuli się na Traugutta bardzo dobrze. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy gościć jedną z najlepszych drużyn Europy i świata – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie. Na razie nie możemy zwiedzić Gdańska, bo musimy skupić się na treningach. Ale nadrobimy to po powrocie z pierwszego meczu we Lwowie – odpowiedział menedżer reprezentacji Oliver Bierhoff, który wręczył siostrom zakonnym  prowadzącym jeden z Domów Dziecka czek na 10 tys. euro. Piłkarze, którzy byli ubrani w wyjątkowe koszulki, z dużą mapą Polski i znanym z facebooka kciukiem "Lubię to", wykopali w trybuny kilkadziesiąt piłek.

Sam trening nie był zbyt wyczerpujący dla zawodników. Po rozruchu (m. in. gra w dziadka) Niemcy mieli grę wewnętrzną, w której pierwszą bramkę zdobył Podolski. Wcześniej sylwetki zawodników publiczności przybliżał znany m. in. z programu „Europa da się lubić” Niemiec mieszkający w Polsce Steffen Moeller. – Piłkarze naprawdę cieszyli się na przyjazd do Gdańska. Mats Hummels z Borussi Dortmund nauczył się nawet liczyć po polsku do dziesięciu – zdradził Moeller.

k.g., ł.p.

Ostania modyfikacja: 05.06.2012 10:38
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk