Zmień kolor: [1] [2]

Ambasadorzy w Gdańsku: jesteśmy pod wrażeniem

- Wasze miasto świetnie promuje Polskę w Europie i na świecie, a do tego macie przepiękny stadion – mówili ambasadorzy i konsulowie pięciu państw, którzy przyjechali do Gdańska na zaproszenie prezydenta Pawła Adamowicza w związku z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy.

Eugene Hutchinson, Ambasador Irlandii oraz Ivan Del Vechio, Ambasador Republiki Chorwacji na chwilę zaniemówili, gdy z daleka zobaczyli PGE Arenę. Gdy poznali stadion od wewnątrz, nie mogli się powstrzymać od słów uznania. – Jestem dumny, że moja drużyna narodowa będzie tutaj grała w czerwcu. Spodziewajcie się, że do Gdańska przyjedzie 30 tysięcy, a może 50 tysięcy moich rodaków. Władzom miasta serdecznie dziękuję, że trybuny stadionu są w naszym narodowym, zielonym kolorze – żartował Hutchinson. – Zdaje się, że z kolegą z Irlandii jedziemy na jednym koniu. Nie jesteśmy faworytami grupy, daleko nam teoretycznie do Włochów i Hiszpanów, ale piłka nożna to kraina cudów. Liczę, że na trzech meczach grupowych się nie skończy – stwierdził Ambasador Chorwacji.

Królestwo Hiszpanii reprezentowali Konsul Bruno García-Dobarco González oraz Konsul Honorowy Maciej Dobrzyniecki, Włochy – Konsul Honorowy Claudia Chodorowska Filippi. Prezydent Adamowicz zaprosił też Annette Klein, Konsul Generalną Niemiec w Gdańsku. Niemcy, główni faworyci turnieju, będą mieszkać w naszym mieście podczas Euro 2012, a niewykluczone, że na PGE Arenie rozegrają swój mecz ćwierćfinałowy – pod warunkiem, że będą najlepsi w rozgrywkach grupowych.

Wrażenie na gościach wywarł raport o przygotowaniach Gdańska do Euro 2012, duże zainteresowanie i uznanie wzbudziły informacje o uruchomieniu portali internetowych Polish Guide i Polish Pass, które mają służyć zagranicznym kibicom w organizacji pobytu w Polsce. Niemieccy dziennikarze z telewizji ARD zapytali, czy Gdańsk rzeczywiście nie ma żadnych problemów z przygotowaniami do mistrzostw.

– Oczywiście, że mamy problemy, a największym jest organizacja transportu w dni meczowe. Musimy zrobić wszystko, żeby mieszkańcom dzielnic przyległych do stadionu jak najmniej uprzykrzyć życie. To nie będzie łatwe. Mogę jednak zapewnić, że nie będzie tak, jak podczas mistrzostw Europy w Austrii przed czterema laty, gdzie na stadion trzeba było iść przez pola kukurydzy, a Klagenfurt przypominał wymarłe miasto, bo mieszkańcy obawiali się kibiców – odpowiedział Adamowicz.

Po południu goście zwiedzili wystawę „Drogi do Wolności”, Muzeum Bursztynu i Katowni, Bazylikę Mariacką i Ratusz Głównego Miasta.

Krzysztof Guzowski

Ostania modyfikacja: 20.02.2012 09:31
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk