Zmień kolor: [1] [2]

Irlandzcy rowerzyści i kaszubskie truskawki

Dziewięciu rowerzystów z Irlandii po 16-dniowej jeździe dotarło wczoraj do Gdańska. Kibice-cykliści nie przyjechali tylko na Euro – podczas swojej wyprawy zbierają środki na cele charytatywne. Zmęczonych śmiałków Gdańsk powitał kaszubskimi truskawkami.

„Pedal to Poland” to charytatywna akcja dziewięciu irlandzkich kibiców. Postanowili oni przejechać 1500 km rowerami do Gdańska na Euro 2012 i po drodze pozyskać środki na trzy cele: pomoc chorym na artretyzm, walkę z depresją i projekt odnawialnej energii w Kenii.

- Jak to często bywa pomysł ten zaświtał nam w głowach, kiedy siedzieliśmy w pubie nad kuflem piwa i rozprawialiśmy jak dostać się na Euro w Polsce, tak żeby nie zbankrutować, a jeszcze zebrać środki na pomoc dla innych – wspomina jeden w uczestników wyprawy 36-letni Matthew Boyd, u którego już 22 lata temu zdiagnozowano artretyzm.

Głównym objawem tego schorzenia, jest silny i nawracający stan zapalny narządów ruchu. Dla Boyda tak daleka wyprawa była więc ogromnym wyzwaniem.

Po kilku miesiącach treningów i zbiórce środków na wyjazd, wyłoniony został ostateczny skład ekipy. Dzielnym podróżnikom postanowiła pomóc Stena Line wydatnie obniżając opłaty za przeprawę promową, a Volkswagen zasponsorował auto, którym jechały ich pakunki.

W czwartek po 16 dniach podróży dotarli do Gdańska. – Każdemu z nas przytrafił się słabszy dzień, kiedy miał ochotę wrzucić rower do rowu. Były dni, że jechali głodni i zziębnięci, bo w Holandii temperatura spadła poniżej 5 stopni, zaliczyliśmy po kilka siniaków i zadrapań, ale daliśmy radę – tłumaczy Boyd.

Rowerzyści pokonywali średnio 110 km. – Zsiadłem z roweru i czuję, że nie będę mógł chodzić przez kilka dni. Nie wiem czy dam radę dojść na stadion. Jak wrócę do Irlandii? Na pewno nie rowerem, nie ma mowy! – śmiał się zmęczony, ale szczęśliwy Boyd.

Jego ekipie na razie udało się zebrać około 20 tys. euro. – Ale jakiś czas nie sprawdzaliśmy konta, więc może być tego znacznie więcej – tłumaczy Boyd. Akcję można cały czas wspierać, szczegóły znajdują się na stronie www.pedaltopoland.com.

Akcję wsparli też dziennikarze radia RTE, którzy 8 czerwca przeprowadzili aukcję koszulki z autografami reprezentacji Irlandii. Poszła za 1700 euro.

W Gdańsku rowerzyści powitani zostali m. in. przez zastępcę prezydenta Macieja Lisickiego. Otrzymali pamiątki, w tym wspólny szalik Polski i Irlandii oraz poczęstowani zostali kaszubskimi truskawkami.

Podczas Euro promowana jest bowiem także żywność pod hasłem „Polska Smakuje”. Promocja polega na prezentacji i degustacji produktów w miastach, w których rozgrywane są mecze UEFA Euro 2012.

W Gdańsku jest to Truskawka Kaszubska, w Warszawie Jabłko Grójeckie, we Wrocławiu Sok z Lutyni, a w Poznaniu Rogal Świętomarciński. Wszystkie one zarejestrowane przez Komisję Europejską w Rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz w Rejestrze Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności lub wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa.

Łukasz Pałucha

Ostania modyfikacja: 15.06.2012 11:49
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk