Zmień kolor: [1] [2]

Finał Hiszpania – Włochy, czyli powtórka z Gdańska

1 lipca w Kijowie rozegrany zostanie decydujący mecz UEFA Euro 2012, w którym Hiszpanie zmierzą się z Włochami. Te dwie wielkie drużyny drogę do finału rozpoczęły 10 czerwca w Gdańsku. Padł wtedy remis 1:1.

Pierwszy mecz w Gdańsku był zapowiedzią tego, co działo się dalej w turnieju. Wszyscy spodziewali się ostrożnej gry Włochów przeciwko dysponującej wielką siłą w ofensywie Hiszpanii, a tymczasem… trener Włochów Cesare Prandelli posłał do boju dwóch napastników: Antonio Cassano i Mario Balotellego, a opiekun obrońców tytułu Vicente del Bosque …żadnego. Włosi przez długi czas byli groźniejsi i objęli prowadzenie po golu rezerwowego Antonio di Natale. Dopiero po wyrównaniu „fałszywego” napastnika Cesca Fabregasa końcówka należała do Hiszpanów.

Prandelli i Del Bosque zostali przy swoich koncepcjach i triumfują. Włosi zaskakują ofensywnym nastawieniem, kreatywnością i polotem, a że defensywę mają taką, jak zawsze, w półfinale dość łatwo (2:1) pokonali faworyta nr 1 do tytułu, Niemców. Hiszpanie tak nie zachwycają, ale, wymieniając setki podań, potrafili całkowicie zdominować silną Francję. W półfinale z Portugalią już tak łatwo im nie poszło, ale i tak, zanim strzelano rzuty karne, stworzyli więcej sytuacji niż rywale.

Na finał znów mogą wyjść bez napastnika. Bohater finału sprzed 4 lat, Fernando Torres, w ogóle nie pojawił się na boisku w półfinale, a jedyny nominalny snajper Alvaro Negredo nic wielkiego nie pokazał. Torres teoretycznie ma szansę zostać najlepszym strzelcem turnieju, ale taktyka Del Bosque raczej mu na to nie pozwoli. Torres oba swoje gole strzelił najsłabszej w grupie Irlandii, a w Gdańsku przeciwko Włochom po wejściu na murawę zmarnował dwie świetne sytuacje.

„Setkę” zepsuł też w Gdańsku Balotelli, który teraz jest na ustach całej piłkarskiej Europy. To jego dwa gole wstrzeliły Italię do finału, a niesfornego napastnika ustawiły na pole position w wyścigu po koronę króla strzelców (strzelił już 3 gole).

Gdańsk może być dumny, bo gościł u siebie dwie najlepsze drużyny Europy. Nasza grupa C była najsilniejsza - już nikt nie ma chyba co do tego wątpliwości.

Łukasz Pałucha

Data publikacji: 29.06.2012 13:08
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk