Zmień kolor: [1] [2]

Oni ożywią UEFA Euro 2012

202 chętnych stawiło się na niedzielnym castingu do Ceremonii Przedmeczowych UEFA Euro 2012 w Gdańsku. Wybrano grupę 146 osób, która 16 marca rozpocznie regularne treningi pod okiem  choreografów.

W Gdańsku rozegrane zostaną cztery mecze mistrzostw Europy. Przed każdym odbędzie się oficjalna ceremonia, w której wystąpią wolontariusze-artyści. O tym, kto będzie miał szansę wystąpić na gdańskim stadionie, decydował niedzielny casting. Mogły w nim wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia. Większość stanowiła młodzież, ale wyzwanie podjęli także starsi. Z niezłym skutkiem, bo wśród wybranych znalazł się 66-letni emeryt Jerzy Piwowarczyk.

– Jechałem tramwajem i zobaczyłem plakat o castingu. Nigdy w życiu nie brałem udziału w czymś takim, ale pomyślałem: co mi tam, mogę spróbować. Nie stresowałem się, podszedłem do tego na luzie – tłumaczył Piwowarczyk. – Udało mi się, mam więc szansę być częścią tej wielkiej imprezy, być bliżej piłkarzy. Na emeryturze mam teraz więcej czasu, a że mieszkam blisko morza i ścieżek rowerowych, więc będę ćwiczył, aby nie odstawać od młodych – dodał.

Wszystkich wybranych czekają intensywne treningi. Pierwszy z nich odbędzie się 16 marca, od tego czasu wolontariusze spotykać się będą dwa razy w tygodniu i trenować po trzy godziny. Na początku zajęcia odbywać będą się w hali MOSiR przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku, czyli tam, gdzie odbył się casting. Kiedy pogoda się poprawi, przeniesione zostaną na stadion przy ul. Traugutta, a ostatnich pięć odbędzie się już na gdańskiej arenie UEFA Euro 2012.

- Umiejętności startujących były dość wysokie. Do efektów dochodzi się jednak ciężką pracą i często okazuje się, że potem lepiej wypadają osoby, które wkładają wiele serca w ćwiczenia, a nie ci, których zdolności ruchowe widoczne są od razu – tłumaczyła koordynatorka projektu Alicja Gruca.

- To nie będzie „easy job”, ale spokojnie, damy radę. Mam nadzieję, że naszym wybrańcom nie zabraknie determinacji i będę regularnie stawiać się na treningi – powiedział choreograf Krzysztof Dziemaszkiewicz, który razem z Kają Kołodziejczyk przeprowadził casting. Teraz oboje będą przygotowywać wolontariuszy do UEFA Euro 2012.

Po castingu wybrani wolontariusze zaproszeni zostali na projekcję wideo i zobaczyli przedsmak tego, co czeka ich w czasie mistrzostw. – Od roku siedzieliśmy przy komputerach opracowując koncepcję ceremonii, dzięki wam one teraz ożyją – powiedział Julien Pateau, menedżer ceremonii  UEFA. – Ceremonie będą jeszcze bardziej widowiskowe niż cztery lata temu, zobaczą je tysiące ludzi na stadionie i 250 milionów przed telewizorami. Od tej pory jesteście ambasadorami Gdańska i co tu wiele mówić, szczęściarzami. Cieszę się widząc wasze uśmiechnięte twarze – mówił Pateau.

Wolontariusze chcieli jednak wiedzieć, czy będą mogli obejrzeć mecze na żywo na stadionie i porozmawiać z piłkarzami. I tu część z nich spotkał spory zawód. – W mistrzostwach pomagać będzie w sumie 20 tys. wolontariuszy, nie mamy możliwości, aby zapewnić im bilety, a piłkarze zawsze są niedostępni w czasie takich turniejów – przekonywał Pateau.

 – Miałam nadzieję, że uda mi się podejść do piłkarzy i porozmawiać, albo po prostu zostać na stadionie na mecz. Teraz zastanowię się, czy warto wylewać pot. Technicznie myślę, że sobie poradzę. Układy wyglądają na skomplikowane, ale jeśli murawa nie będzie śliska, to powinno być dobrze  – powiedziała Agnieszka Jarecka, studentka AWFiS. – Liczymy się z tym, że cześć zawiedzionych nie przyjdzie już na pierwszy trening, dlatego wybraliśmy liczbę z małą „górką” – tłumaczył Dziemaszkiewicz.

W castingu wybranych zostało 146 osób, w każdej ceremonii przedmeczowej będzie brać udział 120 (10 będzie w rezerwie). Ceremonia składać się będzie z dwóch części: jedna poświęcona będzie prezentacji miasta-gospodarza, druga – taka sama na wszystkich stadionach – promować będzie turniej i jego uczestników. UEFA chce utrzymać ich scenariusze w tajemnicy, dlatego wolontariusze poproszeni zostali o dyskrecję i nie zdradzanie żadnych szczegółów.      

Łukasz Pałucha

Ostania modyfikacja: 27.02.2012 09:22
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk