Zmień kolor: [1] [2]

Wolna kanapa i pozytywna energia , czyli „Dach dla kibica”

Jak poznać miłośników piłki nożnej z całego świata? Jak nawiązać przyjaźnie, poznać inne kultury i „liznąć” trochę języka? Sposobów na to jest wiele, jednym z nich może być przyjęcie fanów z zagranicy we własnym domu w czasie UEFA Euro 2012. Ta idea przyświeca właśnie projektowi „Dach dla kibica”.      

Celem projektu, którego autorami są Fundacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Piłka Nożna i Społeczeństwo z Dortmundu, jest promocja nawiązywania bezpośrednich, przyjacielskich kontaktów pomiędzy miłośnikami piłki nożnej poprzez oferowanie i korzystanie z prywatnych noclegów.

– Do naszego projektu może się przyłączyć każdy, kto ma wolną kanapę do dyspozycji i trochę pozytywnej energii. Ja przyjmę pod dach kogoś z Irlandii, bo chcę podszlifować swój angielski – mówi Bernard Żołyniak, dyrektor generalny projektu w Polsce. – Nasz projekt nie jest nastawiony na zysk – podkreśla Żołyniak.    

Jak to działa? Na stronie www.dachdlakibica.pl swoje ogłoszenia umieszczają  mieszkańcy, którzy oferują noclegi oraz szukający ich kibice. – Potem dogadują się już między sobą. Ustalają, czy nocleg będzie darmowy, czy kosztować będzie np. 20 euro, albo czy w zamian za gościnę przybysz zapełni zakupami lodówkę, zaprosi na kolację lub przywiezie jakiś prezent. Na pewno nie chodzi jednak o to, żeby gospodarze przyjęli postawę „zastaw się, a postaw się”. To byłaby paranoja – przekonuje Żołyniak.

Podobny projekt po raz pierwszy miał miejsce podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku, potem sprawdził się podczas UEFA Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.  – Miłośnicy futbolu często nie dysponują wypchanym portfelem i nie mają biletu na mecz. Chcą jednak poczuć atmosferę turnieju, poznać nowych ludzi, nowe kultury. W tym miejscu pojawia się nasza oferta, czyli „Dach dla kibica” – tłumaczy Hans-Georg Lützenkirchen z Instytutu Piłka Nożna i Społeczeństwo. – W czasie mundialu w 2006 roku zawartych zostało wiele przyjaźni, znamy rodziny z Kolumbii i Meksyku, które od tego czasu regularnie odwiedzają się z niemieckimi kilka razy w roku – dodaje.

Organizatorzy liczą, że w Polsce projekt też wypali. - Jeszcze podczas testowego działania strony swoją ofertę noclegową zamieściła mieszkanka Warszawy, która w czasie mundialu w Niemczech gościła u miejscowych przez trzy tygodnie. Teraz chce się zrewanżować. Dla naszych rodaków to też szansa, bo zamiast zapłaty można umówić się na rewizytę za jakiś czas – tłumaczy Żołyniak.

Łukasz Pałucha

Data publikacji: 22.03.2012 15:26
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk