Zmień kolor: [1] [2]

Ekumeniczna kaplica poświęcona: wiary ustrzegłem

W czwartek poświęcona została ekumeniczna kaplica na gdańskim stadionie. W uroczystości, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, wzięli także udział przedstawiciele innych wyznań religijnych.

Kaplica pod wezwaniem św. Pawła Apostoła to miejsce, gdzie w czerwcu będą mogli pomodlić się piłkarze i trenerzy reprezentacji występujących na UEFA Euro 2012. Już teraz mogą do niej wstępować grający tam na co dzień piłkarze Lechii Gdańsk i ich rywale. Dlatego w uroczystości poświęcenia kaplicy wzięli udział przedstawiciele biało-zielonych, m. in. trener Paweł Janas i kapitan zespołu Łukasz Surma. Czy modlitwa pomoże lechistom wyjść z kryzysu i utrzymać dla Gdańska ekstraklasę? 

– Naiwnością byłoby modlenie się o dobry wynik, na niego musimy sami zapracować na boisku. Ale możemy pomodlić się o zdrowie i siły niezbędne do treningu i gry – powiedział Surma. – Jestem wierzący, będę wstępował do kaplicy przed meczem, żeby się wyciszyć i pomodlić. To kaplica ekumeniczna, znajdują się w niej symbole religijne innych wyznań, więc myślę, że skorzystają z niej także inni nasi piłkarze, bo mamy w drużynie chłopaków choćby z Bałkanów czy ze Wschodu – dodał Surma, który w imieniu zespołu wręczył arcybiskupowi piłkę z podpisami drużyny.

W uroczystości wzięli udział i poprowadzili krótkie modlitwy przedstawiciele różnych wyznań religijnych obecnych w Gdańsku: Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Augsbursko-Ewangelickiego, Zielonoświątkowego, Polskokatolickiego, a także Gminy Żydowskiej i Gminy Muzułmańskiej.

– Kaplica ma wymiar ekumeniczny, jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie. Wszyscy chcemy, żeby mistrzostwa były piękną, pokojową imprezą sportową  i oto będziemy się modlić – podkreślił arcybiskup Głódź, który uroczystość rozpoczął od cytatu z 2. Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego”.

Kaplica znajduje się niedaleko wyjścia na murawę i tzw. mixed zony, gdzie w drodze do szatni piłkarze udzielają mediom wywiadów. Znajduje się w niej marmurowy ołtarz w motywem piłki, który wykonała firma Murkam z Przodkowa. To pierwsza otwarta kaplica na stadionie, na którym rozgrywane będę mecze UEFA Euro 2012.

W Archidiecezji Gdańskiej wyznaczeni zostali także księża, którzy działać będą przy mistrzostwach. W czasie trwania turnieju w gdańskich kościołach będą odprawiane msze święte i nabożeństwa w językach uczestników UEFA Euro 2012.

Łukasz Pałucha

 

Fot. Lechia.pl

Ostania modyfikacja: 23.03.2012 08:17
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk