Zmień kolor: [1] [2]

T2: nowy terminal gdańskiego lotniska otwarty

- Niektórzy nocowali  na budowie, inni nie spali z jej powodu. Dzięki nim wszystkim T2 jest już gotowy – mówił prezes  Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski. W sobotę wieczorem uroczyście otwarty został nowy terminal, dzięki któremu Gdańsk będzie mógł obsłużyć 5 milionów pasażerów rocznie. Pierwszy skorzysta z niego 6 kwietnia.     

 Na otwarcie nowego terminala przybyło blisko tysiąc gości, wśród nich patron lotniska, historyczny przywódca Solidarności i Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Wałęsa. – Dawno nie byłem tak stremowany, ale to dla mnie duże przeżycie. Wcześniej naszemu pokoleniu udało się zburzyć to, co nas dzieliło, teraz mimo częstego bałaganu udaje nam się budować – powiedział Wałęsa, którego imię nosić będzie także punkt spotkań (meeting point) na środku terminala T2.

 - Kiedy przylecą do nas goście na UEFA Euro 2012 będą zdziwieni, pozytywnie zdziwieni. Nowy terminal to dowód na to, że gromadzenie środków i kompetentnych ludzi pozwala skutecznie gonić Europę. T2 to okno całej północnej Polski na świat – cieszył się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Budowa nowego terminalu rozpoczęła się w lutym 2010 roku. 24 lutego 2012 prace budowlane zostały zakończone i przez ostatni miesiąc trwały procedury odbiorowe. T2 kosztował 247 milionów złotych, z czego 1/3 pochodziła ze środków unijnych. Dzięki tej inwestycji przepustowość gdańskiego lotniska wzrośnie dwukrotnie, do 5 milionów pasażerów. Pierwszy z nich skorzysta z T2 w piątek, 6 kwietnia.

Początkowo terminal będzie obsługiwał odloty do państw Strefy Schengen (nie wszystkie stanowiska odpraw będą od razu czynne), loty non-Schengen i przyloty odbywać się będą na remontowanym terminalu T1. Docelowo T2 przejmie wszystkie odloty, T1 przyjmować będzie natomiast przylatujących pasażerów.          

- To dzień chwały dla Gdańska i całego Pomorza. Prezes Kloskowski dotrzymał słowa i terminal został oddany do użytku bez dnia opóźnienia – chwalił wykonawców Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Kloskowski:  – Wszystkim nam będzie pewnie brakowało tej  budowy, ale przed nami inne trudne zadania. Dlatego pozwólcie, że dziś będę tylko dziękował. Pracowaliśmy w ciszy, bez medialnego szumu, a słowo „lotnisko” otwierało nam wszystkie drzwi.  Niektórzy nocowali na budowie, inni nie spali z powodu budowy. Wszystkim im jestem wdzięczny – powiedział Kloskowski, który 10 najbardziej oddanym projektowi osobom wręczył pamiątkowe statuetki (srebrne samoloty na bursztynowej podstawie). Znaleźli się wśród nich m. in. przedstawiciele wykonawców (konsorcjum firm Budimex i Doraco), a także zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Wraz z nowym terminalem do użytku oddany został najnowocześniejszy w Polsce system kontroli pasażerów i bagaży, który zapewni wydajność gwarantującą odprawę minimum 2400 osób na godzinę. W poprzednim roku zakończone zostały inne inwestycje: nowa droga kołowania (liczba lądowań i startów w ciągu godziny wzrosła z 12 do 30), płyta postojowa dla samolotów, system odprowadzania wód opadowych, układ dojazdowy do terminali i stanowisko do odladzania samolotów.

Łukasz Pałucha

Ostania modyfikacja: 01.04.2012 02:33
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk