Zmień kolor: [1] [2]

Zaproś wolontariusza do domu

W czasie UEFA Euro 2012 w Gdańsku kibicom, turystom i mieszkańcom pomagać będzie blisko 600 wolontariuszy. Przyjadą z różnych stron świata i staną się częścią wielkiej piłkarskiej imprezy. Podobną okazję mają gdańszczanie, którzy ugoszczą ich w swoim domu. Właśnie rusza akcja „Dom dla Wolontariusza”.

Dotychczas wybranych zostało 530 wolontariuszy (potrzebnych jest około 560), w tym setka z zagranicy. Najwięcej z Hiszpanii, Ukrainy i Danii, ale w Gdańsku pojawią się także osoby z tak odległych krajów jak Ghana czy Australia (rozmowy z zagranicznymi kandydatami prowadzone były przez Internet za pomocą skype`a). Z myślą o nich rusza projekt „Dom dla Wolontariusza”.

– Liczymy, że znajdzie się 100 domów, które otworzą swoje drzwi dla wolontariuszy i wpuszczą w ten sposób do siebie atmosferę mistrzostw – tłumaczy Magdalena Skiba, kierownik Referatu Integracji Społecznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, odpowiedzialna za wolontariat miejski w Gdańsku.

W formularzu zgłoszeniowym można m. in. zadeklarować liczbę wolontariuszy, których jest się gotowym przyjąć, wybrać któryś z trzech terminów (lub cały okres turnieju), a także zaznaczyć preferencje odnośnie płci i pochodzenia wolontariuszy. - Rodzina, w której są dwie nastolatki może chcieć przyjąć wolontariuszkę w wieku w zbliżonym swoich córek – mówi Skiba.

W zgłoszeniu należy także opisać warunki, jakie oferuje się wolontariuszowi, mile widziane jest przesłanie zdjęć. – Będziemy odwiedzać osobiście te miejsca, żeby sprawdzić, jak faktycznie się prezentują. Wolontariusze potrzebują miejsca do spania, dostępu do łazienki i kuchni. Nie trzeba im zapewniać wyżywienia, choć jeśli domownicy zaproszą czasem na jakiś posiłek, to będzie bardzo miło – zachęca Skiba.

Wolontariusze miasta-gospodarza podczas pracy będą mieli zapewniony jeden ciepły posiłek. W dniach, w których odbywać się będą mecze w Gdańsku, „na nogach” będą wszyscy wolontariusze, w dniach „okołomeczowych” na służbie będzie ich ok. 300, w pozostałe 50-60 osób. Większość stanowić będą młodzi ludzie, 70% z wybranych dotychczas wolontariuszy to osoby do 26 roku życia. Najstarszy ma 68 lat. Pod koniec maja rozpoczną się szkolenia.

–Jeśli zrobi się je dużo wcześniej, istnieje niebezpieczeństwo, że część się potem wycofa. Tak było przez rozmowami rekrutacyjnymi, do których przystąpiło o 300 osób mniej niż wcześniej się zgłosiło. Chcemy tego uniknąć. Jesteśmy jednocześnie przekonani, że wszyscy zostaną dobrze przeszkoleni. Teraz nastąpi kluczowy moment, bo na podstawie tego, czego dowiedzieliśmy się o wolontariuszach w czasie rekrutacji, będziemy dopasowywać ich do poszczególnych stanowisk – tłumaczy Skiba.

Podczas UEFA Euro 2012 wolontariu¬szy będzie można znaleźć w kluczowych punktach miasta: w centrum, na lotnisku oraz dworcach kolejowych i autobusowych, w stacjonarnych i mobilnych punktach informacyj¬nych, Ambasadzie Kibica i Strefie Kibica, na parkingach, komisariatach policji, w szpitalach i Miejskim Centrum Medialnym. Wszyscy będą mieli identyczne stroje (koszulka z nadrukowanym na plecach napisem „VOLUNTEER”). Będą pomagać turystom, kibicom, a także mieszkańcom. Wszyscy posługują się językiem angielskim.

Łukasz Pałucha

Formularz zgłoszeniowy (563.5 KB)

Ostania modyfikacja: 16.04.2012 10:32
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk