Zmień kolor: [1] [2]

Co ja mogę zrobić dla swojego kraju? Zostać wolontariuszem!

W Gdańsku przy organizacji UEFA Euro 2012 pomagać będzie blisko 600 wolontariuszy, a wśród nich 62-letni inżynier Ryszard Fortuna, który od ponad 40 lat mieszka w Danii. – Teraz wracam na stałe do Polski, wolontariat będzie pięknym przywitaniem z ojczyzną – mówi Fortuna.

Ryszard Fortuna do Danii wyemigrował w 1961 roku. - Od dłuższego czasu myślałem o tym, żeby przeprowadzić się z powrotem do Polski. Teraz klamka zapadła: wracam. Chciałbym rozpocząć od czegoś fajnego, pozytywnego, dlatego postanowiłem zostać wolontariuszem. „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju” [słowa wypowiedziane przez Johna Fitzgeralda Kennedy`ego w 1961 roku podczas zaprzysiężenia na prezydenta USA], to moje motto, dlatego razem z innymi chcę pomóc stworzyć przyjazną atmosferę podczas mistrzostw – tłumaczy Fortuna.

Pochodzi z Łodzi, swoją żonę – gdyniankę - poznał już w Danii. Mają dwóch synów, którzy także myślą o zamieszkaniu w Polsce (młodszy kończy studia w Australii). Pan Ryszard jest inżynierem, projektował wiele obiektów, w tym stadion piłkarski w Johannesburgu. – W połowie lat 90. to był najnowocześniejszy stadion w Afryce, arena Pucharu Narodów Afryki. Jako inżynierowi udało mi się rozruszać wiele projektów, mam nadzieję, że tak samo będzie z wolontariatem w Gdańsku. Kto wie, może będę jokerem tego projektu – uważa Fortuna, który chwali gdański stadion. – Jest po prostu piękny.

W Gdańsku rozegrane zostaną trzy mecze grupowe i ćwierćfinał. Mogą w nim zmierzyć się Dania i Polska – stanie się tak, jeśli Dania wygra arcytrudną grupę B (z Holandią, Niemcami i Portugalią), a Polacy zajmą w swojej drugie miejsce.

– Niewielu daje Duńczykom szanse na awans, ale pamiętajmy 1992 rok, kiedy jako rezerwowi [Dania zagrała za wykluczoną z powodu wojny domowej Jugosławię] zdobyli złote medale. Tamta drużyna miała wspaniałego ducha, obecna ma zbyt często wahania formy. Fajnie by było, gdyby doszło do meczu Polska – Dania, ale dla mnie najważniejsze na Euro jest to, żeby pokazać, że Polska potrafi zorganizować wielką imprezę i przez to umocnić swoją pozycję w Europie. Gdańsk ma piękną historię, Euro może być jej kolejnym, pozytywnym elementem – uważa Fortuna.

łp

Ostania modyfikacja: 19.04.2012 09:03
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk