Zmień kolor: [1] [2]

Ministerstwo Zdrowia: w Polsce nie ma epidemii

Komunikat Agnieszki Gołąbek, rzecznika prasowego ministra zdrowia:

"W związku z gotowością Polski do przeprowadzenia finałów piłkarskich mistrzostw Europy informuję, że w Polsce nie obserwuje się epidemicznego występowania żadnych chorób zakaźnych. W związku z bardzo wysokim wskaźnikiem wyszczepialności  (95 i więcej proc. w każdej grupie wiekowej) Polska ma znacznie lepsze wskaźniki niż wiele krajów Europy Zachodniej uczestniczących w Turnieju (m.in. niż Irlandia).

Dobrym przykładem są dane dotyczące zachorowalności na odrę. Rejestr zachorowań na choroby zakaźne (w tym: na odrę), prowadzi Biuro Europejskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).  Według ostatniego raportu (marzec 2011-luty 2012) wskaźnik zachorowań na odrę wynosi w Polsce 1/1 mln mieszkańców. Dla porównania - ten sam wskaźnik w Irlandii wynosi 68,2/1 mln, we Francji - 181,2/1 mln, a w Niemczech 17,7/1 mln.

W Polsce od ponad 20 lat obowiązkowe są szczepienia dzieci przeciwko odrze. Obecnie szczepienie podstawowe wykonuje się skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce. Dzieci są szczepione już w 13-14 miesiącu życia, a dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się im w 10 roku życia.
W stosunku do dzieci powyżej 10 roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce, systematycznie uzupełnia się brakującą dawkę szczepionki, nie później niż do ukończenia 19 roku życia (dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 1996 r.).

Polskie służby sanitarne popierają apele skierowane do kibiców o wykonanie szczepień ochronnych przed przyjazdem do Polski. Są to zalecenia standardowe, dotyczące największych imprez masowych na świecie. Takie działania ograniczają ryzyko pojawienia się ognisk chorób zakaźnych w Polsce.

Zdecydowanie dementuję również doniesienia o występowaniu w Polsce przypadków botulizmu czy wścieklizny. Od ok. 20 lat nie było w Polsce ani jednego przypadku zachorowania na botulizm na skutek spożycia żywności z obrotu handlowego. Od kilkunastu lat nie zanotowano również zachorowań na wściekliznę.  

W ostatnich latach odnotowano wyraźny spadek liczby zachorowań na WZW A. W Polsce nie obserwuje się występowania dużych ognisk epidemicznych, a jedynie pojedyncze, będące przede wszystkim skutkiem wyjazdów turystycznych do krajów o wysokiej endemiczności występowania zakażeń HAV.

Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce jest stabilna i z całą pewnością pozwala na bezpieczny pobyt kibiców i gości Turnieju w naszym kraju."

Ostania modyfikacja: 25.05.2012 09:12
Galeria   YouTube   Gdańska Arena
Euro 2012 w Gdańsku
Fotograficzne podsumowanie mistrzostw w piłce nożnej UEFA Euro 2012 w Gdańsku
 
Autor: Jacek Szymański / www.gdansk.pl
Data: 04.07.2012, 12:40
zdjęcia z budowy i otwarcia gdańskiego stadionu
Mecze w Gdańsku
10 czerwca 2012 r.
Hiszpania 1 - 1 Włochy
14 czerwca 2012 r.
Hiszpania 4 - 0 Irlandia
18 czerwca 2012 r.
Chorwacja 0 - 1 Hiszpania
22 czerwca 2012 r.
Niemcy 4 - 2 Grecja
pozostałe wyniki
Partnerzy 
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk